Produkty naftowe

Produkty naftowe – produkty pochodzące z ropy naftowej powstające w procesie jej przetwarzania w rafinerii ropy naftowej.

W odróżnieniu od produktów petrochemicznych, które są zazwyczaj zbiorem ściśle określonych czystych związków chemicznych, produkty naftowe są złożoną mieszaniną związków organicznych oraz nieorganicznych. Związki nieorganiczne stanowią niewielki procent udziału mieszaniny. Większa część ropy naftowej konwertowana jest do produktów naftowych. W zależności od składu chemicznego ropy naftowej oraz od wymagań na rynku, rafinerię mogą produkować różne ilości określonych produktów naftowych. Największy udział produktów naftowych to produkty używane jako "nośniki energii", czyli różne gatunki oleju napędowego i benzyny. Paliwa te mogą zostać poddawane dalszej przeróbce tworząc benzynę, paliwo do silników odrzutowych, olej napędowy, olej opałowy oraz oleje ciężkie. Cięższe (mniej lotne) frakcje mogą również być użyte do wytwarzania asfaltów, smarów, wosku parafinowego, olejów smarnych oraz innych olejów ciężkich. Rafinerie wytwarzają również inne związki chemiczne, które mogą być użyte w procesach chemicznych do produkcji tworzyw sztucznych i innych przydatnych materiałów. Ropa naftowa w swoim składzie chemicznym zawiera od kilku do kilkunastu procent siarki, w zależności od stopnia jej zasiarczenia, dlatego usuwana z ropy siarka traktowana jest również jako produkt naftowy. Węgiel, w postaci koksu naftowego, jak i wodór również mogą być traktowane jako produkty naftowe. Wodór, wytwarzany w procesie przeróbki ropy, jest często wykorzystywany jako półprodukt do innych procesów rafinacji ropy naftowej, takich jak hydrokraking i

hydrorafinacji.

 

 

źródło: Wikipedia

HÍVJON MINKET

0036 1780 5994

 

+48 34 321 43 76

+48 34 368 29 64

Petrana KFT
Nepfurdo utca 3/a
Budapest 1138

 

Fiók Iroda- Czestochowa 
ul. Kopernika 16/18

42-200 Częstochowa

e-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

COPYRIGHTS © PETRANA KFT